Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) i Punkt Ponownego Użycia
Wójt Gminy Niechlów uprzejmie informuje, że od 1 marca 2025r. przy ul. Głogowskiej 49A; 56-215 Niechlów został uruchomiony Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).
PSZOK jest uzupełnieniem selektywnej zbiórki na terenie gminy Niechlów oraz umożliwi pozbycie się tzw. odpadów problemowych w ramach miesięcznej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi WYŁĄCZNIE od mieszkańców gminy Niechlów.

Godziny pracy PSZOK:
PSZOK będzie czynny w następujących dniach i godzinach:
• Wtorek: 09:00 - 17:00
• Czwartek: 09:00 - 17:00
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Kontakt z PSZOK:
Bezpośredni kontakt telefoniczny z pracownikiem PSZOK będzie możliwy pod nr tel.: 697 249 250 (wyłącznie w godzinach pracy PSZOK).
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Odpady przyjmowane w PSZOK:
- W ilościach nieograniczonych:
• Odpady opakowaniowe (papier, tektura, szkło, tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe)
• Bioodpady
• Przeterminowane leki i chemikalia
• Zużyte baterie i akumulatory
• Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
• Meble i inne odpady wielkogabarytowe
• Odpady budowlane lub rozbiórkowe, pochodzące z remontów
• Odpady niebezpieczne
• Odpady tekstyliów i odzieży
2. W ilościach ograniczonych:
• Zużyte opony – do 4 szt. rocznie na gospodarstwo domowe
• Odpady budowlane – 350 kg rocznie na gospodarstwo domowe.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Odpady, które nie będą przyjmowane w PSZOK:
- Niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne
• Odpady zawierające azbest
• Odpady niestanowiące odpadów komunalnych
• Odpady z działalności rolniczej niestanowiące odpadów komunalnych
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Uwagi:
- Przed dostarczeniem odpadów do PSZOK-u należy je posegregować.
• Pracownik PSZOK nie wyjmuje i nie umieszcza w pojemnikach przywiezionych odpadów, wskazuje jedynie miejsce, pojemnik lub kosz, w którym dostarczający powinien umieścić odpad.
• Do PSZOK-a nie będą przyjmowane odpady pochodzące z prowadzonej działalności gospodarczej lub jej likwidacji, innej gminy oraz jeśli byłoby to sprzeczne z przepisami prawa oraz mogłoby zagrażać zdrowiu i życiu ludzi.
• Osoba dostarczająca odpady jest zobowiązana na żądanie pracownika PSZOK otworzyć worek/pojemnik, w którym dostarcza odpady komunalne w celu weryfikacji jego zawartości.
• Dostarczający odpady zobowiązany jest do umieszczenia ich w odpowiednich pojemnikach, kontenerach, paletach lub pomieszczeniach, zgodnie ze wskazaniem pracownika PSZOK.

----------------------------------------------------------------------------------------------------
Punkt Ponownego Użycia:
Na terenie PSZOK zlokalizowana jest wiata przeznaczona na produkty niebędące odpadami, nadające się do ponownego użycia, takie jak m.in. meble, sprzęt sportowy, akcesoria dziecięce, odzież, sprzęt elektryczny i elektroniczny. O przyjęciu produktów niebędących odpadami do wiaty ponownego użycia decyduje pracownik PSZOK.
Produkty nie będące odpadami z Punktu ponownego użycia, mogą być nieodpłatnie przekazane osobom zainteresowanym w godzinach funkcjonowania PSZOK. Ponowne użycie nie jest tylko sposobem na oszczędność, ale przede wszystkim na dbanie o środowisko. Zatrważająca jest ilość śmieci, jakie produkujemy w naszych gospodarstwach domowych. Sposobem na ograniczenie ilości odpadów jest właśnie ponowne użycie przedmiotów i to za darmo. Dzięki tym działaniom niechciane przedmioty mają szansę znaleźć nowego właściciela, zamiast stać się odpadem!

Pełny regulamin PSZOK w Niechlowie stanowi załącznik do XIV/85/2025 Rady Gminy Niechlów z dnia 30 stycznia 2025 r. KLIKNIJ, ABY PRZEJŚĆ
Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Niechlów stanowi załącznik do Uchwały nr XIV/84/2025 Rady Gminy Niechlów z dnia 30 stycznia 2025 r. KLIKNIJ, ABY PRZEJŚĆ
Dodatkowe odnośniki: